A tradícionális jóga 8 tagja - Patandzsali, i.e. 4. sz.
Egy meleg nyári nap. A terem ablakai kitárva. A beszűrődő utcazaj gyakorlás közben kizárható. Nem hallom. Nincs más, csak a szőnyeg és én. Idilli. Végre pihenek.
Nincs más csak a szőnyeg és én. Meg a szúnyog.
A jóga nyolc alapértéke közül első a jáma, vagyis a kerülendő cselekedetek. Ahimsza. Azt jelenti, ne árts. E nyári napig azt hittem, értem, de kiderült, nem tudok semmit.
Agyoncsaptam. Épp a matrac fölött szállt 5 centivel. Elterelte a figyelmem, elvesztettem az egyensúlyom. Az oktatóm a csend megtörése után jól megdorgál: Orsi! Ez nem jógikus!
Orsi-jógi, mormogom, van még hova fejlődni!
Ahimsza. A fogalom összetettebb a “ne ölj” parancsnál. Megtanulni, hogyan váljunk magunkkal és másokkal szemben nem ártóvá.
Kultúránk hitrendszerében meghatározó a másik véleményére való figyelés, megfelelés. A viszonyítási pont az individuumon kívül esik, így meghatározva érzést, gondolatot, cselekedetet. Ezen hitrendszer felülírja képességünket arra, hogy megfigyeljük: hol a határ. A határ, mely kijelöl: mi az, ami még belefér. Belefér fizikailag, mentálisan. Belefér szavakba, érintésekbe.
Ha hangosan kimondanánk, amit napi szinten magunkban, magunknak mormolunk, tele önítélkezéssel, önostorozással, elrettennénk. A teremtő nekem más fronton adott kevesebbet, az önbántás megáll az elemzésnél és megértésnél, majd elfogadásnál. Két éve gyakorlom a jógát, már egyre kevésbé érdekel a külső viszonyítás, ki mit gondol a csehóorsiról, a ruhájáról, a hajáról, a hobbijáról, a világlátásáról, házasságáról, értékrendjéről. Álomvilágáról. Nem tetszik a rövid hajam? Nem baj, rendben van. Szerintem meg moshatnál sűrűbben hajat, vagy lefogyhatnál, mert hosszútávon rossz lesz Neked. Ilyeneket nem mondunk. Gondoljuk. Ha önazonos vagy, élvezheted az elengedés szabadságát. Fellélegzel. Kifújod a megfelelést. Sőt, azt is leszarod, ki hogyan néz ki, vagy hogyan él.
Viszont nem mindenki ilyen szerencsés. A magunknak ártás a kifelé forduló viszonyítási pont folytonos keresése miatt sokkalta kegyetlenebb és kíméletlenebb.
Ez nekem nem megy, nem tudom megcsinálni. Nem érdemlem meg. Nem tetszem magamnak.
Belegondolva, mormogásainkat másoknak sosem mondanánk. Nem vagy elég jó! Nem tudod megcsinálni! Szarul nézel ki! Másokat máshogyan bántunk. Ítélkezünk a tetteik, döntéseik felett. Ritkán szemtől szemben. Nem vesszük észre, hogy a határt sokszor, sokan átlépik, mi pedig nem teszünk ez ellen semmit. Hiszen ezt a határt mi is átlépjük magunkkal szemben nap, mint nap.
Az intim zóna a bennünket körülvevő 45 cm sugarú kör. Vegyük észre az érintést, ami nem fér bele. Ne hagyjuk a szidalmazást, hogy megint nem vagyunk elég jók. Szerintük. Így persze szerintünk is. Nem kell a lelki terror, zsarolás.
Összerándult test. Diónyi gyomor. Megfeszült izmok. Kapkodó légzés. Hevesen verő szív. A tudatalatti veszélyt érzékel, a test intelligenciája pedig jelzi az agynak: üss vagy fuss.
Testünk rendszeres külső-belső negatív ingerek okozta összerándulása hosszútávon, nem meglepő módon fizikai tüneteket produkál. Beteg lettem, az okot mégsem magamban keresem. Túlsúlyos vagyok, de vajon miért?
Bizonyos állapotokat normálisnak gondolunk, pedig nagyon nem azok. Sűrűn megy a hasam, rendben van, ilyen típus vagyok. Nem igaz. Oka van. Megkeresed, megszünteted. Ha 100 évig akarsz élni.
Egészséges test, egészséges öntudat, önkép megszerzéséhez fel kell hagynunk magunk bántalmazásával és határokat kell szabnunk a külső ingereknek. A viszonyítási pontot magunkba kell visszahelyeznünk, és akkor indulhatunk el önmagunk elfogadása felé. Ha pedig a belső hang felébred, tudhatjuk, ezt kerestük, az irány jó! Onnantól tanulhatod, mi a jó Neked, hogyan kell ártás nélkül élned.
Ha nem ártasz, szent ember épp még nem leszel. Ugyanúgy lehetsz dühös, féltékeny vagy gyűlölködő. Csak épp képes leszel együttérzőbbé, tudatosabbá válni. Engem az ármánykodás, irigység, indokolatlan pálcatörés, és igazságtalanság még mindig fel tud bosszantani, de többször vagyok képes már uralkodni az érzéseimen. Észlelem és elfogadom a dühömet, negatív érzéseimet, a testem jelzéseit, olyannak amilyen és következtetek, mit szeretnék kerülni, kihagyni az életemből.
Magunkkal nem szembeszállni kell, hanem megtapasztalni, milyen ha igent mondok arra, ami és aki vagyok. Kihozni a lehető legjobbat.
Mások kérésének, iránymutatásainak követése közben figyeld tested jelzéseit, hiszen útmutató lehet, hogy egy mondat vagy tett rendben van-e. Aztán mondj nemet és óvd magad. Túl sok, túl fájdalmas, túl unalmas, kérlek, ne érints meg. #MeToo
Az ahimsa alapja az empátia, ami elfogadássá alakulhat. Ha megtanulsz magadnak nem ártani a mormolással, a kapcsolatokkal, a munkával, a testednek nem megfelelő étrenddel, a káros szenvedéllyel, a kevés pihenéssel, a mozgás hiányával, akkor megtanulod, hogyan ne légy ártó a körülötted lévő világgal szemben.
Gyakorlás a szőnyegen kirajzolja a határaid. A testtudatosságod, önfegyelmed, önfigyelmed mindenben segítségedre lesz.
A légzés minden nehézségen átsegít, hallottam életem első jógaóráján és mormolom is minden reggel a kemény fa padlón 6:30-kor.
A jóga etikája szerint tehát szúnyog zümmög, Orsi lélegzik…
Sokat gondolkodtam, mikor időm nem volt írni, hogy miről írnék, ha lenne. Gondolataim valahogy mindig a jógától indultak és oda is tértek vissza. Varázslat, ami ha elcsábít, nem tudsz többet élni nélküle, drog, ami beszövi az életed, mindenre hat, mindent eszerint teszel. Megígérem magamnak, legközelebb olyan posztom lesz, ahol még csak ki sem ejtem a számon a jé betűs szót...